Skip to main content

Pracownia protetyczna CAD/CAM

Nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w stomatologii i protetyce. Również w Vierdent Clinic przykładamy do tego ogromną wagę. Owocem naszych działań jest, chociażby pracownia protetyczna CAD/CAM, która łączy w sobie system komputerowego wspomagania projektowania (CAD) oraz system komputerowego wspomagania wytwarzania (CAM). Finalnie otrzymujemy więc doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod laboratoryjnych. Wykorzystanie systemu CAD/CAM w protetyce znacznie przyspiesza pracę oraz sprawia, że jest ona dokładniejsza. Przekłada się to na wiele korzyści i zadowolenie naszych Pacjentów.

Protetyka cyfrowa to prawdziwy przełom we współczesnej stomatologii. Wprowadzenie systemu CAD/CAM zrewolucjonizowało bowiem całą gałąź protetyki stomatologicznej. Jak już wiemy, łączy on w sobie dwie technologie, których działanie omówimy poniżej:

CAD (Computer Aided Design) - Projektowanie wspomagane komputerowo

To proces projektowania uzupełnień protetycznych, który odbywa się przy użyciu specjalnego oprogramowania na ekranie komputera. Dzięki temu eliminowane jest ryzyko mechanicznych uszkodzeń modelu, co gwarantuje najwyższą precyzję wykonania poszczególnych elementów uzupełnień protetycznych.

CAM (Computer Aided Manufacturing) - Produkcja wspomagana komputerowo

To z kolei etap wytwarzania uzupełnień protetycznych. Na podstawie wcześniej stworzonego projektu, specjalna maszyna (frezarka protetyczna) dokonuje produkcji poszczególnych elementów, takich jak korony, mosty, inlaye.

Jakie rozwiązania obejmuje technologia CAD/CAM?

Dzięki systemowi CAD/CAM jesteśmy w stanie
wykonywać stałe uzupełnienia. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Mosty,
  • Korony,
  • Uzupełnienia inlay i onlay,
  • Odbudowy protetyczne na implantach

Kto może skorzystać z „komputerowych zębów”?

Tak naprawdę każdy kto posiada ubytki zębowe, może skorzystać z naszej technologii CAD/CAM. Jak już bowiem wiemy, niesie ona za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim znacznie skraca czas leczenia, zatem będzie stanowić doskonałą alternatywę dla Pacjentów, którym zależy na szybkiej odbudowie uzębienia. Cały proces trwa zaledwie kilka godzin ( w przypadku pojedynczych uzupełnień)! Co wpływa na tak znaczne przyspieszenie? Przede wszystkim w protetyce cyfrowej pomijane są tradycyjne etapy wytwarzania danej pracy, co pochłania bardzo dużo czasu. Zminimalizowane zostaje również ryzyko niedopasowania uzupełnień (często spotykamy się z takimi problemami w przypadku tradycyjne wytwarzanej pracy protetycznej). Wiąże się to więc też z jakością pracy – wykonane komputerowo uzupełnienie jest najwyższej jakości, w pełni dopasowane i naturalnie wyglądające.

Jak wygląda proces tworzenia zębów 3D w pracowni protetycznej CAD/CAM?

Skanowanie zębów

Lekarz używa w tym celu specjalnego skanera wewnątrzustnego skaner iTero Element 2, który zostaje wprowadzony do jamy ustnej Pacjenta. Urządzenie dokonuje bezbolesnego skanowania, trwającego zaledwie kilka minut. Kamera umieszczona na końcówce skanera wykonuje serię zdjęć, tworząc tym samym trójwymiarowy obraz zębów oraz zgryzu Pacjenta.

Wizualizacja 3D oraz cyfrowy projekt

Wygenerowany w powyższy sposób trójwymiarowy obraz zębów Pacjenta wyświetla się w oprogramowaniu EXOCAD. Lekarz ma wówczas możliwość obejrzenia uzębienia pacjenta oraz zaplanowania przyszłej odbudowy. EXOCAD na podstawie wprowadzonych danych tworzy trójwymiarowy model uzupełnienia protetycznego. Nadzorowany jest proces projektowania, m.in. określając położenie, wysokość zęba, punkty styczne czy też głębokość bruzd. Cały proces projektowania pojedynczych odbudów w systemie CAD/CAM jest maksymalnie skrócony.

Produkcja uzupełnienia

Gotowy projekt trafia następnie do specjalnej frezarki VHF Z4. W procesie produkcji wykorzystywany jest odpowiedni materiał, z którego frezarka w kilka minut tworzy konkretne uzupełnienie protetyczne. Takie uzupełnienie następnie poddawane jest wykończeniu. Na tym etapie jest możliwość dokonania skorygowań, takich jak dopasowanie koloru do naturalnego uzębienia.

Mocowanie uzupełnienia

W końcu przychodzi czas na zakończenie procesu. Gotowe uzupełnienie jest wówczas umieszczane w jamie ustnej Pacjenta. Ważne jest to, że cała procedura - od skanowania zębów, przez projektowanie w systemie CAD/CAM, aż do produkcji finalnego uzupełnienia.

Jakie są główne zalety protetyki komputerowej CAD/CAM?

Utworzenie wstępnego i właściwego projektu protetycznego bez wykonywania konwencjonalnych wycisków silikonowych czy alginatowych

Wszystko odbywa się za pomocą specjalnego skanera wewnątrzustnego, który pobiera niezbędne dane i następnie przesyła je do systemu. Ten na podstawie otrzymanych informacji tworzy trójwymiarowy obraz uzupełnień protetycznych, dzięki czemu nie ma potrzeby tworzenia uciążliwych wycisków. Jest to również proces znacznie szybszy i bardziej komfortowy dla Pacjenta.

Pełny komfort w trakcie leczenia

Cała procedura leczenia protetycznego z wykorzystaniem systemu CAD/CAM jest komfortowa i całkowicie bezbolesna dla Pacjenta.

Zapewnienie najwyższej jakości i estetyki uzębienia

Uzupełnienia protetyczne wykonane w technologii CAD/CAM to gwarancja najwyższej jakości i poziomu estetyki. W tym przypadku, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod nie ma miejsca na pomyłkę. System cechuj się bowiem wyjątkowym poziomem dokładności i estetyki. „Nowe zęby” są ponadto bardzo trwałe, dzięki czemu będą nam służyły przez kolejne długie lata.

Galeria kilku wykonanych prac protetycznych