Skip to main content

Profilaktyka stomatologiczna

Nie ma piękniejszej ozdoby niż śliczny, śnieżnobiały uśmiech. By imponować zdrowymi zębami, trzeba o nie systematycznie dbać. Nic nie zastąpi profilaktyki stomatologicznej, zapobiega ona pojawianiu się próchnicy, paradontozy oraz innych chorób przyzębia i jamy ustnej.

Po pierwsze - codzienna higiena
Wymagane minimum to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Jednak zalecane jest mycie po każdym posiłku, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy. Oprócz szczotkowania należy stosować płukanie specjalnymi płynami, należy używać nici dentystycznych albo szczoteczek cylindrycznych do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Poza tym trzeba w codziennych posiłkach dostarczać organizmowi wapnia i fluoru oraz ograniczać spożywanie słodkich pokarmów.

Po drugie, profilaktyka w gabinecie stomatologicznym
Profilaktyka stomatologiczna nie ogranicza się tylko do higieny. Wizyty u stomatologa należy składać co pół roku. Taka częstotliwość jest niezbędna, by wyprzedzać choroby zębów i przyzębia. W ramach zabiegów profilaktycznych przeprowadzane są następujące zabiegi:

piaskowanie, czyli usuwanie osadu,
skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
lakierowanie,
lakowanie.

Na czym polega piaskowanie?
Mimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej, na zębach stopniowo tworzy się osad i powstają przebarwienia. Nieusunięty w porę osad zamienia się w kamień nazębny, przebarwienia szpecą zęby. Piaskowanie polega na usuwaniu osadu i przebarwień mieszaniną wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Płyn wyrzucany jest pod wysokim ciśnieniem ze specjalnego aparatu. Jest to zabieg bezbolesny, a zapobiega paradontozie. Po zabiegu stosuje się polerowanie oczyszczonych powierzchni zębów.

Na czym polega skaling?
Skaling to usuwanie kamienia nazębnego, który tworzy się ze mineralizowanego osadu. Usuwanie polega na użyciu ultradźwięków. Nie powoduje to niszczenia szkliwa ani nie wywołuje bólu, jeśli nie są odsłonięte szyjki zębowe i nie ma stanu zapalnego dziąseł. W przypadku występowania tych dolegliwości zaleca się znieczulenie.
Skaling zapobiega chorobom przyzębia i likwiduje przykry zapach z ust, będący wynikiem działania bakterii zgromadzonych w kamieniu.

Na czym polega lakierowanie?
Jest to pokrywanie zębów preparatem z zawartością fluoru. Zabieg kojarzony z profilaktyką stomatologiczną u dzieci, polecany jest też dorosłym. Zapobiega próchnicy oraz nadwrażliwości zębów. Lakierowanie należy przeprowadzać w odstępach półrocznych, po skalingu czy piaskowaniu zębów. Jest to zabieg bezbolesny.